W niedalekiej przyszłości planujesz zamieszkać w swoim wymarzonym domu? W takim razie na pewno zmagałeś się już z dylematem, jaki system ogrzewania wybrać. W nowoczesnych budynkach klasy energetycznej A+/A++ zazwyczaj instalowane jest ogrzewanie pompą ciepła powietrze-powietrze, powietrze-woda lub grunt-woda, wykorzystujące źródła odnawialne. Dzisiaj najefektywniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest ogrzewanie pompą ciepła grunt-woda. Jednak często rozwiązanie to jest odrzucane ze względu na wyższą inwestycję początkową i trudniejszy proces instalacji.
Mimo to zachęcamy do oceny opłacalności w perspektywie długoterminowej i rozważenia rozwiązania, które ma wiele zalet – nie zanieczyszcza środowiska, zapewnia najniższe koszty ogrzewania, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody oraz gwarantuje maksymalny komfort. Tak, mówimy o systemie ogrzewania geotermalnego IGLU stworzonym na Litwie.
Przyjrzyjmy się niektórym istotnym zaletom geotermalnego systemu ogrzewania IGLU w porównaniu z systemem ogrzewania powietrze-woda:
- brak bloku zewnętrznego,
- otrzymywane jednocześnie bezpłatne źródło chłodzenia,
- wyższa wydajność i prawie dwukrotnie niższe zużycie energii elektrycznej.
Więcej zalet ogrzewania geotermalnego przeanalizowaliśmy w poprzednim wpisie na naszym blogu dostępnym tutaj.
Blok zewnętrzny
Wszystkie pompy ciepła powietrze-woda posiadają blok zewnętrzny montowany na zewnątrz budynku, na ścianie. Posiada on kilka wad, takich jak:
- Hałas na zewnątrz budynku (50-70 dB). Ze względu na emitowany hałas bloki zewnętrzne zaleca się montować w tych miejscach domu, gdzie wpływ dźwięku jest najmniejszy.
- Zamarzanie. Blok zewnętrzny stale zamarza, co skutkuje nieefektywną i utrudnioną pracą pompy ciepła. Bloki zewnętrzne zazwyczaj posiadają funkcję automatycznego odmrażania, jednak w wielu przypadkach konieczna jest ingerencja człowieka – poprzez polewanie gorącą wodą lub rozbijanie warstwy lodu powstałej na powierzchni.
- Nieestetyczny wygląd. Zapewne zgodzisz się, że blok zewnętrzny zamontowany na ścianie domu nie doda piękna nowoczesnemu budynkowi o modernistycznym designie.
Pompy ciepła grunt-woda serii IGLU® Aleut nie posiadają bloku zewnętrznego. Wewnątrz budynku jest montowana kompaktowa pompa ciepła (60 × 60 × 110 cm lub 70 × 70 × 175 cm), a na zewnątrz – poziomy lub pionowy obieg zewnętrzny, który jest niewidoczny. Dzięki temu zachowuje się estetykę i harmonię, a mieszkańcy unikają dodatkowych kłopotów związanych z oblodzeniem urządzenia.
Bezpłatne chłodzenie
Wraz ze zmianą klimatu budynki zużywają coraz większą ilość energii na chłodzenie. Często ilość ta jest tak duża, że jej koszt przekracza wydatki na ogrzewanie, zwłaszcza w pomieszczeniach przemysłowych i handlowych. Dlatego efektywny system chłodzenia staje się niezbędnym elementem współczesnego domu, zapewniającym komfort przez cały rok.
Wybierając ogrzewanie geotermalne, otrzymujesz jednocześnie darmowe źródło chłodzenia. Za pomocą studni geotermalnej lub poziomego obiegu zewnętrznego zgromadzone w domu ciepło jest przekazywane do ziemi, a schłodzona ciecz wraca do systemu chłodzenia. Gdy wykorzystujemy taki sposób chłodzenia, średni koszt zużycia energii elektrycznej wynosi zaledwie 1-3 euro miesięcznie.
Wyższa wydajność – mniejsze zużycie energii elektrycznej
Współczynnik wydajności (COP) geotermalnych pomp ciepła jest wyższy niż pomp aerotermalnych (powietrze-woda, powietrze-powietrze). Skutkuje to znacznie niższym (ok. 2 razy) zużyciem energii elektrycznej.
Szczególnie duża różnica kosztów jest dostrzegalna w najzimniejszych miesiącach zimowych, kiedy pompy ciepła powietrze-woda nie mogą pozyskać z powietrzna na zewnątrz wystarczającej ilości ciepła i wytwarzają je za pomocą energii elektrycznej. Tymczasem w gruncie, z którego jest wchłaniane ciepło w ramach ogrzewania geotermalnego, przez cały rok utrzymuje się stała temperatura (7-8 stopni), dlatego współczynnik efektywności urządzenia w sezonie grzewczym pozostaje wysoki i stabilny.
Po jakim czasie opłaci się system ogrzewania geotermalnego IGLU?
Jedyne wady systemu ogrzewania geotermalnego, ze względu na które użytkownik często waha się przy podejmowaniu decyzji o instalacji, to wyższa o 20-30% cena systemu grzewczego oraz złożony proces instalacji (ze względu na instalację obiegu zewnętrznego w ziemi). Jednak w perspektywie długoterminowej i uwzględniając wartość stworzoną dla użytkownika końcowego oraz dla całej planety, widać, że to opłacalna i cenna inwestycja.
Przeanalizujemy to na przykładzie domu mieszkalnego klasy energetycznej A+, o powierzchni 120 m kw., w którym będzie mieszkać 4-osobowa rodzina.
Taki dom wymaga pompy ciepła o mocy 7 kW. Jak jest dobierana moc pompy ciepła, można dowiedzieć się tutaj.
Pompa ciepła IGLU Aleut 7 WT ze zintegrowanym podgrzewaczem wody.
Pompa ciepła IGLU Aleut 7 bez podgrzewacza wody.
Wstępna cena instalacji systemu ogrzewania geotermalnego wraz z pompą ciepła IGLU Aleut 7. Oceniając ostateczny koszt, to tylko o 1-2% więcej niż instalacja systemu ogrzewania powietrze-woda.
W przypadku korzystania z pasywnego chłodzenia system ogrzewania geotermalnego dla tego domu zwróciłby się po 4-5 latach, a w przypadku jedynie ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody – po 10 latach. Należy zaznaczyć, że pompy ciepła IGLU są niezwykle niezawodne i służą nawet do 30 lat.
UAB „IGLU TECH” to litewski producent geotermalnych pomp ciepła, który tworzy niezawodne, zrównoważone i innowacyjne produkty oraz świadczy profesjonalne usługi naprawcze i konserwacyjne.
Firma jest właścicielem zarejestrowanej marki IGLU Heat Pumps, a jej gama produktów obejmuje aż 12 pomp ciepła grunt-woda o różnej mocy (5-18 kW), przeznaczonych do domów mieszkalnych o powierzchni od 60 do 350 m kw.
Chcesz otrzymać ofertę i dowiedzieć się, jaki będzie koszt zainstalowania systemu ogrzewania geotermalnego w twoim domu marzeń? Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z tobą w ciągu 2 dni roboczych.