Šilumos siurbliai tapo neatsiejama šiuolaikinio namo dalimi, leidžiančia šildymui panaudoti tai, ką nemokamai suteikia pati gamta. Šiai dienai yra keletas šilumos siurblių tipų, kurie šiluminę energiją išgauna iš skirtingų šaltinių – žemės, oro ar gruntinių vandenų. Tokia energija leidžia gerokai sumažinti ne tik patalpų šildymo, bet ir vėsinimo kaštus, o komfortu mėgautis ištisus metus.
Kas įtakoja šilumos siurblio pasirinkimą?
Šilumos siurblio pasirinkimą įtakoja sklypo ant kurio stovi pastatas, dydis, gruntas, klimatinė zona, finansinės galimybės. Iš oro šilumą išgaunantys šilumos siurbliai yra populiaresni ir pigesni, tačiau ekonomijos ir energetinio taupumo atžvilgiu gruntas-vanduo šilumos siurbliai juos gerokai lenkia.
Oras-oras ir oras-vanduo šilumos siurbliai
Oras-vanduo ir oras-oras šilumos siurbliai vilioja itin lengvu instaliacijos procesu, prieinama kaina ir plačia pasirinkimo įvairove. Tačiau gyvenant permainingoje, vėsiojo klimato zonoje, kur temperatūrų svyravimai siekia net 50 laipsnių Celsijaus per metus, iš oro šilumą išgaunančių šilumos siurblių metinis efektyvumas yra gerokai mažesnis nei geoterminių. Kitaip tariant, kuo žemesnė lauko temperatūra, tuo daugiau elektros energijos sunaudoja oras-oras ir oras-vanduo tipo šilumos siurblys. Esant agresyvesniems šalčiams krenta ir šiluminė galia – siurblys nebepajėgia užtikrinti reikiamo šilumos kiekio ir įjungia integruotus elektrinius tenus. Laimei, orui atšilus šių šilumos siurblių efektyvumas išauga. Ypatingai vasarą, ruošiant karštą vandenį.
Gruntas-vanduo šilumos siurbliai
Gruntas-vanduo šilumos siurblių instaliacija yra sudėtingesnė ir brangesnė nei oras-oras ar oras-vanduo, tačiau lyginant ekonomiškumą, sunaudojamą elektros energijos kiekį, naudingumo koeficientą esant žemoms lauko temperatūroms ir saugumą – tai pats perspektyviausias šildymo bei vėsinimo sprendimas tiek individualiems namams, tiek pramoniniams objektams.
Geoterminiai šilumos siurbliai naudoja nemokamus, žemės gelmėse sukauptus, atsinaujinančius išteklius. Maždaug 1,5 m gylyje grunto temperatūra svyruoja nuo 0 iki 8°C, kas įgalina ekonomišką šilumos siurblio darbą ir aukštą naudingumo koeficientą net esant labai žemoms lauko temperatūroms. Vienintelės patiriamos išlaidos pasirinkus gruntas-vanduo šildymo sistemą yra minimalios, siurblio veikimui naudojamos, elektros energijos sąnaudos, kurias galima dar labiau sumažinti įsirengus saulės ar vėjo elektrinę.
Vienintelis iššūkis, su kuriuo susiduriama diegiant geoterminio šildymo sistemą – požeminio lauko kontūro įrengimas. Jis gali būti horizontalus ir vertikalus (gręžinys), jei sklype nėra pakankamai vietos. Abejais atvejais metinis efektyvumas išlieka panašus. Pagrindiniai skirtumai – rudenį ir pavasarį horizontalus kontūras turi daugiau šiluminės energijos nei gręžinys, o žiemos pabaigoje labiau atšąla, be to jo įrengimo kaštai kur kas mažesni. Taip pat svarbu paminėti, jog vertikalus kontūras (gręžinys) turi savo pranašumų: leidžia vasaros metu turėti vėsinimą, kuris nieko nekainuoja; gali būti įrengtas net tiesiai po pastatu.