Poziomy obieg zewnętrzny czy studnia geotermalna: co wybrać?

vertikalus lauko kontūras

System ogrzewania geotermalnego – to obecnie najefektywniejsze, najbardziej oszczędne i najbezpieczniejsze rozwiązanie w zakresie ogrzewania i chłodzenia budynków. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na taką instalację. Jednym z najważniejszych elementów systemu geotermalnego jest obieg zewnętrzny, który może być zarówno poziomy, jak i pionowy. Opowiemy bardziej szczegółowo, czym one się różnią i jaki obieg należy wybrać zależnie od okoliczności.

Zasada działania

Poziomy obieg zewnętrzny (poziomy kolektor) lub pionowy obieg zewnętrzny (pionowy kolektor, pionowa studnia, studnia geotermalna) to integralna i bardzo ważna część systemu ogrzewania geotermalnego. Poprzez obieg zewnętrzny ciepło lub chłód są pobierane z ziemi, jeziora czy wody gruntowej, a później dostarczane do systemu ogrzewania lub chłodzenia domu.

Cyrkulujący w obiegu zewnętrznym niezamarzający płyn (glikol) podgrzewa ciepło zgromadzone w ziemi, jeziorze czy wodzie gruntowej. Płynący przez pompę ciepła płyn dostaje się do innego systemu zamkniętego, gdzie znajduje się środek chłodzący – freon (czynnik chłodniczy), który przy bardzo niskiej temperaturze zamienia się w gaz.

Wysokociśnieniowy kompresor znacznie podnosi temperaturę freonu w stanie gazowym. Kondensator dostarcza ciepło do systemu ogrzewania domu i jednocześnie freon znowu staje się płynny. Może jednak ponownie zamienić się w gaz i magazynować więcej energii cieplnej.

Instalacja

Poziomy obieg zewnętrzny jest układany na głębokości od 1,2 m do 1,5 m, w zależności od granicy zamarzania gruntu. Większość działek przy domach na przedmieściach i na wsiach jest wystarczająco duża, aby zainstalować taki obieg. Jednak w miastach może to być trudne. W takich przypadkach instalowana jest studnia geotermalna.

Poziomy obieg zewnętrzny

Pionowy obieg zewnętrzny instalowany jest poprzez wiercenie głębokich (najczęściej o głębokości 100-120 m) otworów, do których wkładane są rury PE (polietylenowe) w kształcie litery „U”. Liczba studni geotermalnych zależy od zapotrzebowania domu na ciepło. Minimalna odległość między studniami wynosi 5 m, a od pomieszczenia – minimum 3 m.

Pionowy obieg zewnętrzny

Efektywność

SCOP (sezonowy współczynnik wydajności) obu obiegów jest podobny. Zarówno poziomy, jak i pionowy obieg zewnętrzny są długotrwałe i działają przez nieograniczony czas.

Cena instalacji

Instalacja poziomego obiegu zewnętrznego jest mniej więcej dwa razy tańsza niż studni pionowej. Jak obliczyć cenę i wymaganą powierzchnię lub głębokość jednego i drugiego obiegu możesz się dowiedzieć tutaj.

Zalety i wady

Zalety obiegu poziomego:

  • niższe koszty instalacji;
  • można go układać w zbiorniku wodnym;
  • na początku jesieni, kiedy wierzchnia warstwa gruntu jest ciepła, można uzyskać większą wydajność systemu ogrzewania;
  • prosta i szybka instalacja, ponieważ nie jest wymagany projekt i rejestracja.

Wady obiegu poziomego:

  • wymagana jest większa działka i wolna powierzchnia;
  • nie można go instalować w glebie piaszczystej;
  • chłodzenie jest mniej wydajne niż w przypadku obiegu pionowego (zwłaszcza w drugiej połowie lata).

Zalety obiegu pionowego:

  • bardziej wydajne chłodzenie niż w przypadku obiegu poziomego;
  • można go instalować nawet na bardzo małych działkach, ponieważ zajmuje mało miejsca (jedna studnia geotermalna zajmuje tylko 1 m kw.);
  • latem otrzymuje się bezpłatne chłodzenie;
  • stała temperatura studni przez cały rok;
  • rozwiązanie bardziej akceptowane, gdy środowisko wokół domu jest już uporządkowane;
  • można go instalować w miejscach, gdzie gleba jest kamienista i piaszczysta.

Wady obiegu pionowego:

Oba rodzaje obiegów zewnętrznych mają zarówno zalety, jak i wady. Więc wybór zależy od możliwości i potrzeb indywidualnych.

Projekt

Do każdej studni geotermalnej, niezależnie od instalowanej mocy ogrzewania, wymagany jest projekt. Jego wzór można znaleźć tutaj: rozporządzenie ministra środowiska RL „W sprawie zatwierdzenia opisu procedury projektowania, instalacji i likwidacji studzien geotermalnych”. Projektowe wykresy pionowego obiegu zewnętrznego zaleca się przygotować na początkowych etapach budowy domu.

Zainteresowałeś się systemem ogrzewania geotermalnego? Zastanawiasz się, który obieg wybrać lub ile studni geotermalnych będzie potrzeba na twojej działce? Skontaktuj się z nami – z przyjemnością doradzimy i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Więcej informacji na temat różnic między tymi systemami można znaleźć tutaj.
Wybrano: 120 m2