Pompy ciepła stały się integralną częścią nowoczesnego domu, umożliwiającą wykorzystanie do ogrzewania tego, co przyroda daje za darmo. Obecnie istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, które pobierają energię cieplną z różnych źródeł – z ziemi, powietrza lub wody gruntowej. Taka energia pozwala znacznie obniżyć koszty nie tylko ogrzewania, ale również chłodzenia pomieszczeń, a komfortem cieszyć się przez cały rok.
Co wpływa na wybór pompy ciepła?
Na wybór pompy ciepła wpływa wielkość działki, na której stoi budynek, rodzaj gruntu, strefa klimatyczna, możliwości finansowe. Pompy ciepła pobierające ciepło z powietrza są bardziej popularne i tańsze, jednak pod względem ekonomiczności i oszczędności energetycznej pompy ciepła grunt-woda znacznie je wyprzedzają.
Pompy ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda
Pompy ciepła powietrze-woda i powietrze-powietrze wabią bardzo łatwym procesem instalacji, przystępną ceną i szerokim wyborem. Jednak w przypadku mieszkania w chłodnej strefie klimatycznej, gdzie wahania temperatury w ciągu roku sięgają nawet 50 stopni Celsjusza, roczna wydajność pomp ciepła pobierających ciepło z powietrza jest znacznie niższa niż pomp geotermicznych. Innymi słowy, im niższa temperatura zewnętrzna, tym więcej energii zużywa pompa ciepła typu powietrze-powietrze i powietrze-woda. W przypadku silniejszych mrozów spada również moc grzewcza – pompa nie jest w stanie zapewnić wymaganej ilości ciepła i włącza zintegrowane grzałki elektryczne. Na szczęście, gdy staje się cieplej, efektywność pomp ciepła wzrasta. Szczególnie latem podczas przygotowania ciepłej wody.
Pompy ciepła grunt-woda
Instalacja pomp ciepła grunt-woda jest bardziej złożona i droższa niż powietrze-powietrze czy powietrze-woda, jednak porównując oszczędność, ilość zużywanej energii elektrycznej, współczynnik wydajności przy niskich temperaturach zewnętrznych i bezpieczeństwo – to najbardziej prospektywne rozwiązanie w zakresie ogrzewania i chłodzenia zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i obiektów przemysłowych.
Geotermalne pompy ciepła wykorzystują bezpłatne zasoby odnawialne, zgromadzone w głębi ziemi. Na głębokości mniej więcej 1,5 m temperatura gruntu waha się od 0 do 8°C, co umożliwia ekonomiczną pracę pompy ciepła i uzyskiwanie wysokiego współczynnika wydajności nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz. W przypadku wyboru pompy ciepła grunt-woda jedynym kosztem jest minimalny koszt energii elektrycznej wykorzystywanej do działania pompy, który można jeszcze obniżyć, instalując elektrownię słoneczną lub wiatrową.
Jedynym wyzwaniem przy montażu systemu ogrzewania geotermalnego jest instalacja podziemnego obiegu zewnętrznego. Może to być obieg poziomy lub obieg pionowy (studnia) – jeżeli na działce nie ma wystarczająco dużo miejsca. W obu przypadkach roczna wydajność pozostaje podobna. Podstawowa różnica jest taka, że obieg poziomy jesienią i wiosną pobiera więcej energii cieplnej niż studnia, zaś w końcu zimy bardziej się ochładza, natomiast koszty jego instalacji są znacznie niższe. Należy wspomnieć, że obieg pionowy (studnia) także ma swoje zalety: można go zainstalować nawet bezpośrednio pod budynkiem, a latem pozwala uzyskać chłodzenie, które nie wiąże się z żadnymi kosztami.