Pompy ciepła geotermalne i powietrze-woda: kiedy najkorzystniej wybrać pierwszą, a kiedy drugą

Litewski producent pomp ciepła UAB „IGLU TECH” jesienią na rynek wprowadził nową serię pomp powietrze-woda „IGLU Inuit”. Firma, która na rynku polskim zasłynęła z innowacyjnych geotermalnych pomp ciepła „IGLU Aleut”,  wyszła naprzeciw oczekiwaniom właścicieli małych domów, produkując nowoczesne pompy aerotermalne.

Na pytania inwestorów o to, jakie ogrzewanie wybrać do swojego domu, na co zwrócić uwagę przed inwestycją i jakie są różnice między pompami ciepła powietrze-woda, a grunt-woda  odpowiada kierownik produktu spółki Danas Jakubauskas

Na rynku coraz częściej mówi się o pompach ciepła jako alternatywie dla tradycyjnego ogrzewania. Co wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepsze urządzenie do swojego domu?

„Przede wszystkim należy wiedzieć, że pompa ciepła – w ogólnym sensie – to urządzenie, które przekazuje do budynku ciepło pobierane z różnych odnawialnych źródeł energii. Na przykład, pompy ciepła powietrze-woda pompują je z otaczającego powietrza, a grunt-woda – z ziemi czy wody. W gruncie temperatura przez cały rok pozostaje na stałym poziomie, ok. 8 stopni, a w powietrzu – ciągle się zmienia. Właśnie to decyduje o różnicy wydajności tych systemów – geotermalne pompy ciepła przy wykorzystaniu takiej samej ilości energii elektrycznej mogą wyprodukować ok. 2 razy więcej ciepła niż powietrze-woda” – podstawowe różnice wymienia kierownik produktu UAB „IGLU TECH” Danas Jakubauskas.

Oba typy pomp ciepła kosztują mniej więcej tyle samo – co je różni?

Cena pomp ciepła powietrze-woda i grunt-woda różni się nieznacznie. W niektórych przypadkach pompy ciepła grunt-woda są nawet tańsze niż powietrze-woda, jednak ważne jest zaznaczyć, że ogólną cenę systemu zwiększają koszty związane z instalacją obiegu zewnętrznego (kolektora). W rezultacie początkowa inwestycja przy wyborze geotermalnego systemu grzewczego jest o ~30% wyższa w porównaniu z powietrze-woda. Często właśnie cena decyduje o wyborze inwestorów.

Zalety i wady obu rozwiązań – jak wybrać to najlepsze?

Biorąc pod uwagę niższą cenę systemu, wyjawia się kolejna zaleta systemu powietrze-woda – wygodny i szybki montaż, który jest atrakcyjny dla użytkownika. Blok zewnętrzny montowany jest na zewnątrz budynku, a wewnątrz – blok podstawowy (pompa ciepła). Instalacja ogrzewania geotermalnego zajmuje więcej czasu i jest bardziej skomplikowana – należy ocenić glebę, zamontować kolektor zewnętrzny oraz wnioskować o zgodę na ewentualny odwiert.

Niewątpliwą zaletą systemu grunt-woda jest dwukrotnie większa wydajność, która decyduje o zużyciu energii elektrycznej. Im wyższy ten procent, tym mniejszymi wydatkami związanymi z ogrzewaniem można się cieszyć w chłodnym sezonie roku. Także ważne jest zaznaczyć, że większe inwestycje początkowe zwracają się znacznie szybciej, jeżeli latem zdecydujemy się na stosowanie pasywnego chłodzenia pomieszczeń, które zapewnia tylko ogrzewanie geotermalne. W takim przypadku z obiegu zewnętrznego uzyskuje się darmowe chłodzenie, a koszty wynoszą zaledwie kilka euro miesięczne. To szczególnie aktualne jest w tych czasach, kiedy lata stają się coraz bardziej ciepłe.

Ekspert mówi, że podczas wyboru systemu ogrzewania należy ocenić nie tylko dostępne środki, ale także powierzchnię ogrzewanego pomieszczenia. Na tej podstawie można łatwo porównać koszty oraz ekonomię. Na przykład, jeżeli jest to 80-120 mkw., często wówczas warto wybrać pompę powietrze-woda. Chociaż koszty ogrzewania będą się różnić dwukrotnie, jednak różnica ta nie będzie drastyczna, np. posiadając pompę powietrze-woda zapłacimy ok 470 zł, a geotermalną – 240 zł miesięcznie. Jednak jeżeli powierzchnia będzie wynosić 150 m2. i więcej, różnica kosztów ogrzewania będzie wzrastać: w przypadku pompy powietrze-woda będzie wynosić 1500 zł, a geotermalnej – 720 zł.

Jaką żywotność mają pompy ciepła?

Obie pompy są trwałe, okres ich żywotności wyniesie 15-20 lat. Ogrzewanie geotermalne ma jeszcze jedną zaletę: odwiert pionowy lub poziomy obieg zewnętrzny jest instalowany na stałe, będzie służyć sto lat albo i dłużej. Montaż pompy powietrze-woda będzie tańszy i szybszy, ale na zewnątrz będzie źródłem hałasu (blok zewnętrzny): im niższa temperatura na zewnątrz, tym hałas większy. Także ze względu na okresowe cykle odszraniania oraz tworzącej się kondensacji może wymagać większej uwagi i systematycznej konserwacji. Technologia geotermalna jest estetyczna – na zewnątrz budynku nie jest montowane żadne urządzenie, nie wymaga specjalnego pomieszczenia – pompa może być zamontowana w korytarzu, pralni czy wbudowana w meble.

Serwis zdalny 24/7 i inteligentne sterowanie za pomocą aplikacji

Pomimo wymienionych powyżej różnic systemów, obie serie produkowanych przez UAB „IGLU TECH” pomp ciepła charakteryzują się jednakowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami sterowania. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Korzystać z niej klienci mogą nawet tam, gdzie nie ma połączenia z Internetem – w tym celu producent wdrożył funkcję sterowania lokalnego, która pozwala przyłączyć się do urządzenia za pośrednictwem emitowanej przez pompę ciepła sieci Wi-Fi.

„Zrezygnowaliśmy z pilota sterowania – jest on w telefonie, który ciągle mamy przy sobie: pompa łączy się z platformą serwisu – serwerem – jego komunikacja z każdym użytkownikiem odbywa się przez telefon –zalety pomp ciepła IGLU i sterowania wyjaśnia D. Jakubauskas. – W przypadku zakłócenia systemu, odchylenia od standardów, powiadomienie jest wysyłane do odpowiedzialnych pracowników, którzy zakłócenie zazwyczaj usuwają nawet bez wizyty na miejscu. A jeżeli jednak konieczna jest wizyta na obiekcie, z góry wiadomo, co się stało i co należy robić”.

Podsumowując, aby podjąć właściwą decyzję, przed wyborem pompy ciepła należy ocenić: 

  • Ogrzewaną powierzchnię: przy 80-120 m2 – najbardziej optymalnym wyborem będzie system powietrze-woda, charakteryzujący się niższą ceną montażu; jeżeli powierzchnia wynosi 150 m2 lub więcej – zalecane jest ogrzewanie geotermalne, które zapewnia minimalne wydatki, a ponadto zapewni bezpłatne pasywne chłodzenie domu.
  • Efektywność energetyczna budynku: jeżeli budynek jest w klasie B, A, A+, A++, odpowiednie będą obie pompy. Jednak jeżeli budynek jest starszy i ma gorszą efektywność energetyczną, lepiej jest wybrać system geotermalny – zapewniający wyższą i taniej pozyskiwaną temperaturę. 
Więcej informacji na temat różnic między tymi systemami można znaleźć tutaj.
Wybrano: 120 m2