Horizontalus lauko kontūras, geoterminis gręžinys: ką rinktis?

vertikalus lauko kontūras

Geoterminio šildymo sistema – šiuo metu efektyviausias, ekonomiškiausias ir saugiausias pastatų šildymo-vėsinimo sprendimas. Nenuostabu, kodėl vis daugiau žmonių nusprendžia įsirengti būtent ją. Viena iš svarbiausių tokios sistemos sudedamųjų dalių yra lauko kontūras, kuris gali būti horizontalus arba vertikalus. Plačiau papasakosime, kuo jie skiriasi ir kada kurį geriau pasirinkti.

Veikimo principas

Horizontalus lauko kontūras (horizontalus kolektorius) arba vertikalus lauko kontūras (vertikalus kolektorius, vertikalus gręžinys, geoterminis gręžinys) yra neatsiejama ir labai svarbi geoterminio šildymo sistemos dalis. Būtent juo iš žemės, ežero ar požeminio vandens yra paimama šiluma / vėsa, kuri vėliau tiekiama į namų šildymo arba vėsinimo sistemą.

Lauko kontūre cirkuliuojantį neužšąlantį skystį (glikolį) pašildo žemėje, ežere ar požeminiame vandenyje sukaupta šiluma. Tekėdamas per šilumos siurblį, skystis patenka į kitą uždarą sistemą. Joje yra aušinamoji medžiaga – freonas (šaltnešis), kuris esant labai žemai temperatūrai pavirsta dujomis.

Aukšto slėgio kompresorius stipriai padidina dujinės būsenos freono temperatūrą. Kondensatorius tiekia šilumą į namų šildymo sistemą ir tuo pačiu metu freonas vėl tampa skystos būsenos. Jis pasiruošęs vėl virsti dujomis ir sukaupti daugiau šiluminės energijos.

Įrengimas

Horizontalus lauko kontūras yra klojamas 1,2 m–1,5 m gylyje, priklausomai nuo grunto ir įšalo ribos. Daugelio namų priemiesčiuose ir kaimeliuose sklypai yra pakankamai dideli tokio kontūro įrengimui. Tačiau miestuose tai gali būti sudėtinga. Tokiais atvejais įrengiamas geoterminis gręžinys.

horizontalus lauko kontūras
Horizontalus lauko kontūras

Vertikalus lauko kontūras įrengiamas išgręžiant gilias (dažniausiai 100–120 m) skyles. Į jas įleidžiami „U“ formos PE (polietileno) vamzdžiai. Geoterminių gręžinių skaičius priklauso nuo namo šilumos poreikio. Minimalus atstumas tarp jų yra 5 m, o nuo pastato bent 3 m.

Vertikalus geoterminis gręžinys
Vertikalus lauko kontūras

Efektyvumas

Abiejų kontūrų SCOP (sezoninis efektyvumo koeficientas) yra panašus. Tiek horizontalus, tiek vertikalus lauko kontūras yra ilgaamžiškas ir veikia praktiškai amžinai.

Įrengimo kaina

Horizontalaus lauko kontūro įrengimas yra apytiksliai du kartus pigesnis nei vertikalaus gręžinio. Kaip apskaičiuoti vieno arba kito kontūro kainą ir reikiamą plotą / gylį, galite sužinoti čia.

Privalumai ir trūkumai

Horizontalaus kontūro privalumai:

  • mažesni įrengimo kaštai;
  • gali būti klojamas į vandens telkinį;
  • rudens pradžioje, kai paviršinis žemės sluoksnis yra įšilęs, galima išgauti didesnį šildymo sistemos efektyvumą;
  • įrengimas paprastesnis ir greitesnis, nes nereikia projekto bei įforminimo.

Horizontalaus kontūro trūkumai:

  • reikalingas didesnis žemės sklypas ir laisvas plotas;
  • negali būti įrengtas smėlingame dirvožemyje;
  • vėsinimas mažiau efektyvus nei naudojant vertikalų kontūrą (ypač antroje vasaros pusėje).

Vertikalaus kontūro privalumai:

  • efektyvesnis vėsinimas nei naudojant horizontalų kontūrą;
  • galima įrengti net labai mažuose sklypuose, nes užimta nedaug vietos (vienas geoterminis gręžinys užima tik 1 kv. m);
  • vasaros metu išgaunama nemokama vėsa;
  • pastovi gręžinio temperatūra visus metus;
  • priimtinesnis sprendimas, kuomet jau sutvarkyta namų aplinka;
  • galima įrengti vietose, kur uolėtas ar smėlingas dirvožemis.

Vertikalaus kontūro trūkumai:

Abiejų tipų lauko kontūrai turi tiek privalumų, tiek trūkumų. Taigi pasirinkimas priklauso nuo individualių galimybių ir poreikių.

Projektas

Visiems geoterminiams gręžiniams, nepriklausomai nuo įrengtosios šildymo galios, būtinas projektas. Jo formą galite rasti čia: LR AM įsakymas „Dėl Geoterminių gręžinių projektavimo, įrengimo ir likvidavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Vertikalaus lauko kontūro projektinius brėžinius rekomenduojama parengti esant pradinėms namų statybų stadijoms.

Domina geoterminio šildymo sistema? Nežinote, kurį lauko kontūrą pasirinkti arba keli geoterminiai gręžiniai reikalingi Jūsų sklype? Susisiekite su mumis – mielai pakonsultuosime ir padėsime rasti geriausią sprendimą.

Daugiau informacijos apie šių sistemų skirtumus galite rasti čia.
Numatyta reikšmė: 40