Litewska firma IGLU TECH, należąca do grupy spółek ICOR, nie kryje ambitnych planów. Znana już na rynku krajów bałtyckich oraz wśród polskich producentów nowoczesnych geotermalnych pomp ciepła, kieruje swoją uwagę na Europę.
„Posiadamy solidny produkt, w który dużo inwestujemy, dlatego dostarczanie go jedynie na rynek lokalny byłoby zbyt dużym luksusem”, powiedział Artūras Lopeta, kierownik IGLU TECH. „Specjaliści firmy aktywie nawiązują relacje biznesowe z krajami skandynawskimi, poszukują dystrybutorów, partnerów i monterów w całej Europie”.
Nabyła firmę i zaoszczędziła 15 lat pracy
Pod koniec 2020 roku spółka ICOR nabyła firmę „Geokat”, która produkowała swoje wyroby od 15 lat. To był racjonalny krok: nowa spółka IGLU TECH, która przejęła firmę „Geokat”, zaoszczędziła w ten sposób 15 lat, ponieważ pozyskała już stworzoną technologię oraz doświadczenie zdobyte przy produkcji i montażu ponad tysiąca pomp geotermalnych. Następnie IGLU TECH przekształciła pompę, nazwaną IGLU, w jeden z najnowocześniejszych produktów na rynku, w którym zostały zastosowane najinteligentniejsze rozwiązania.
„Najwięcej czasu i uwagi poświęciliśmy na komunikację pompy ciepła z urządzeniami inteligentnymi – tabletami, telefonami komórkowymi itp. Teraz wyrób posiada wszystkie inteligentne rozwiązania sterowania, w tym także możliwość sterowania pompą ciepła za pomocą aplikacji mobilnej z dowolnego miejsca na świecie”, wyjaśnia A. Lopeta i podkreśla, że udoskonalanie wyrobu jest ciągłym procesem.
Maksymalna wydajność przy minimalnych kosztach
Wdrażając inteligentne rozwiązania, zmieniano również komponenty. IGLU TECH poszukiwała producentów, którzy codziennie uczestniczą w wyścigach najwyższej wydajności, walcząc o dziesiątą, setną część współczynnika wydajności pompy ciepła COP.
„Średnio, z 1 kWh energii elektrycznej wytwarza się 5 kWh energii cieplnej. Codziennie pracujemy nad tym, aby – poprzez optymalne dobranie komponentów, ich wzajemnego oddziaływania, rozwiązań dotyczących sterowania – wyrób wytwarzał z 1 kW jak najwięcej ciepła lub chłodu”, wyjaśnia A. Lopeta i zauważa, że technologia geotermalna jest jedną z najwydajniejszych na rynku już choćby jedynie ze względu na stabilną temperaturę pod ziemią.
Przy wytwarzaniu chłodzenia współczynnik wydajności może wzrosnąć nawet 4-krotnie – powstaje chłodzenie pasywne, które nie wymaga kompresora: 7-8-stopniowy chłód z głębi ziemi przynoszą do domu pompy cyrkulacyjne o małej mocy. Wykorzystując 1 kWh energii elektrycznej, można wyprodukować ponad 20 kWh chłodu – lub otrzymać go prawie za darmo.
A zatem geotermalna pompa ciepła, zużywając minimalną ilość energii, zapewnia wydajne ogrzewanie lub chłodzenie oraz przygotowuje ciepłą wodę.
Maksymalnie ekologiczne i zrównoważone
Firma realizuje swoją wizję i misję: produkować maksymalnie ekologiczne i zrównoważone geotermalne pompy ciepła oraz ich komponenty. Geotermalne pompy ciepła działają nawet do 30 lat. Dla firmy ważne jest, aby użytkownik, który nabył geotermalną pompę ciepła, cieszył się nią przez cały okres eksploatacji domu.
Przy wyborze komponentów wyrobu firma zwraca uwagę nie tylko na zgodność z przepisami UE, ale także na bycie przyjaznym dla środowiska, trwałość oraz przydatność do recyklingu. A. Lopeta uważa te zasady za jedne z najważniejszych, ponieważ do przetwarzania wyrobu także niezbędna jest energia, więc gdyby trzeba było go szybko wymieniać, to nawet najbardziej ekologiczny produkt nie miałby sensu. Gdy wyrób jest tworzony na dziesięciolecia, rozwiązanie musi być jak najbardziej ekologiczne, a produkt powinien zostać oddany do recyklingu tylko jeden raz w ciągu okresu eksploatacji budynku – taką ambicję ma IGLU TECH. A. Lopeta nie ma wątpliwości, że w przyszłości firma będzie udzielać dłuższej gwarancji na swoje wyroby – do 5 lat. I to nie tylko ze względu na najbardziej innowacyjne rozwiązania – okazało się bowiem, że absolutnie wszystkie wyroby nabytej przez nich firmy, które udało się znaleźć, nadal działają. Zdaniem kierownika, intensywnie eksploatowana pompa bez większych problemów może działać nawet do 30 lat. Konserwację techniczną pomp zaleca się przeprowadzać co drugi sezon. IGLU TECH rozwija sieć autoryzowanych serwisów na terenie całej Unii Europejskiej, a na Litwie usługi serwisowe będzie świadczyć sam producent.
Wszystkie dane dotyczące działania pompy – tu i teraz
Udoskonalając wyrób, IGLU TECH skupiła się na innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie zdalnego sterowania, jednak ściśle przestrzegała zasady, że pompa powinna być maksymalnie łatwa w obsłudze. Bez względu na umiejętności użytkownika, każdy powinien bez problemu zrozumieć, jak należy obsługiwać urządzenie. Cel ten został osiągnięty dzięki minimalnej liczbie funkcji w aplikacji mobilnej, zrozumiałym danym liczbowym oraz temu, że do wykonania działań korygujących nie są wymagane specjalne umiejętności.
„Nie jestem ekspertem od rynku, ale jako kierownik firmy śmiało stwierdzam, że nasz produkt jest na tyle prosty, iż nie ma potrzeby zamartwiania się, że coś źle się naciśnie, co może spowodować nieefektywną pracę pompy”, mówi A. Lopeta. „Opracowując nowe rozwiązania, sprawiliśmy, że sezonowe współczynniki efektywności pompy, wszystkie cyfry, także i te, które energię elektryczną przekształcają w energię cieplną lub ochładzającą, są wyraźnie widoczne i zrozumiałe. Użytkownik może widzieć, ile tu i teraz pompa ciepła zużywa energii, a ile wytwarza chłodu i ciepła”.

Na produkcie nie ma żadnego przycisku
Zmieniając design pompy, IGLU TECH stworzyła produkt, na którym nie ma żadnego przycisku – tylko podświetlane logo, pełniące jednocześnie funkcję wskaźnika: różne kolory informują o stanie pompy.
„Widziałem estetyczne, prosto działające analogiczne wyroby, jednak nie widziałem w Europie pompy ciepła, na której obudowie nie byłoby żadnego przycisku. Może gdzieś na świecie taka pompa istnieje, ale ja nic o tym nie wiem”, powiedział A. Lopeta. Taki design odzwierciedla poglądy firmy na zrównoważenie oraz ekologiczną strategię wyrobu: jeżeli można zrezygnować z komponentu – to nie jest on potrzebny, ponieważ każdy element wymaga konserwacji, może się zepsuć, trzeba będzie go naprawiać. A to by było sprzeczne z podejściem ekologicznym. Dlatego też produkt nie posiada pilota, chociaż zawsze można go zamówić.
Logika zespołu twórców IGLU jest prosta – po co używać pilota, jeżeli urządzenie może być sterowane za pomocą smartfona, który prawie przez cały dzień mamy w rękach, lub za pomocą innego urządzenia inteligentnego. Żadnych przycisków, żadnych dodanych komponentów, jeżeli można się bez nich obejść.

Mity, czyli za co płaci się więcej
Technologia geotermalna jest o 20-30% (a nie dwa razy, jak głoszą mity) droższa niż konkurencyjna technologia powietrze-woda. Jednak najpierw warto wyjaśnić, za co płaci się wyższą cenę.
Technologia geotermalna jest estetyczna, działa bardzo cicho, nie wymaga specjalnego pomieszczenia. Technologia ta, w przeciwieństwie do np. systemu powietrze-woda, nie posiada bloku zewnętrznego, który emituje hałas zwiększający się szczególnie podczas zamarzania, gdy blok pokrywa się lodem. Efektywność technologii geotermalnej przy temperaturze ujemnej znacznie przewyższa efektywność systemu powietrze-woda, ponieważ nie wymaga cyklu rozmrażania oraz dzięki gwarantowanej 7-8-stopniowej temperaturze pod ziemią.
Cenę, w porównaniu z innymi technologiami, podwyższa studnia. Jednak trzeba ją instalować tylko raz. Ogromną zaletą ogrzewania geotermalnego jest stabilne wykorzystywanie energii przy każdej pogodzie dzięki mniej więcej równomiernej temperaturze gruntu przez cały rok.
„Wszystkie komponenty naszego produktu są najwyższej klasy, pochodzą od sprawdzonych producentów, dlatego chcemy konkurować z liderami rynku ceną – obecnie jesteśmy od nich tańsi, ponieważ mamy wydajną produkcję”, wyjaśnia kierownik ILGU TECH.
Technologia geotermalna instalowana jest w budynkach różnego przeznaczenia. Oprócz użytkowników z indywidualnych gospodarstw domowych, szczególnie korzystna może być w przypadku remontu budynków wielorodzinnych, ponieważ geotermalna pompa ciepła zapewni im autonomię cieplną: wyliczono, że po odłączeniu budynku wielorodzinnego od centralnej sieci ciepłowniczej pompa geotermalna może zapewnić ciepłą wodę, ogrzewanie i chłodzenie. Przy wymianie zanieczyszczającego systemu grzewczego na system wykorzystujący energię odnawialną, jaką jest także energia geotermalna, ważne jest wsparcie państwa. Więcej na ten temat tutaj.