Ģeotermālā apkure: kas tā ir un kā tā darbojas?

Nav pārsteigums, ka pēdējos gados ekoloģijas tēma un sastapšanās ar ilgtspējīgiem risinājumiem ir kļuvusi gandrīz par ikdienišķu parādību. Lielveikalu plauktos parādās plašāks veselīgāku pārtikas produktu klāsts, mēs sākam domāt par to, kā atteikties no piesārņojošām automašīnām, un priekšroka tiek dota precēm, kas izgatavotas no pārstrādātas plastmasas. Šķiet, ka videi draudzīga apkure un dzesēšana ir kļuvusi par neatņemamu sastāvdaļu daudzās dzīves jomās, taču joprojām trūkst informācijas par videi draudzīgiem apkures un dzesēšanas risinājumiem. Esam pārliecināti, ka daudz vairāk privātmāju īpašnieku un nekustamo īpašumu attīstītāju, kuriem būtu pietiekamas zināšanas par atjaunojamās enerģijas apkures metodēm, izvēlētos tās un ģeotermālo apkuri padarītu par prioritāti.

Kas ir ģeotermālā apkure?


Ģeotermālā apkure ir alternatīva ēku apkures sistēma, kas izmanto zemē uzkrāto bezmaksas siltumu. Mūsdienās tas ir visizdevīgākais un efektīvākais apkures veids ar viszemākajām izmaksām un siltuma zudumiem.


Vai zemes siltums tiek izmantots tikai ēku apsildīšanai?


Ģeotermālo enerģiju var izmantot ne tikai ēku apkurei, bet arī dzesēšanai un pat karstā ūdens sagatavošanai. Vienam no mūsu populārākajiem produktiem – IGLU Aleut 18 WTI invertora siltumsūknim – ir integrēts īpaši lielas ietilpības (200 l) boilers karstā ūdens ražošanai.


Kādi siltuma avoti tiek izmantoti ģeotermālajā apsildē?


Ģeotermālā apkure kā siltuma avotu var izmantot augsni, gruntsūdeņus, rezervuārus, peldbaseinus, karstos avotus un pat siltuma pārpalikumu (rūpnieciskos lietojumos).


Kā darbojas ģeotermālā apkure?


Uz zemes tiek uzstādīta vertikāla vai horizontāla āra cilpa, ko dēvē arī par kolektoru. Tas ir cauruļvads, kas piepildīts ar neaizsalstošu šķidrumu un kura garums ir atkarīgs no nepieciešamā siltuma daudzuma un augsnes veida. Cauruļvads savāc zemes virskārtā uzkrāto siltumu un nodod to ģeotermālajam siltumsūknim. Sūknis siltuma absorbēšanai izmanto elektroenerģiju, taču šīs izmaksas ir daudzkārt zemākas nekā citās apkures sistēmās.


Kādas ir galvenās ģeotermālās apkures priekšrocības salīdzinājumā ar citām apkures sistēmām?


Ģeotermālā apkure nodrošina vienmērīgi augstu efektivitāti pat pie ļoti zemām āra temperatūrām, kā tas nav gadījumā ar apkuri gaiss-ūdens. Ģeotermālā enerģija tiek uzskatīta arī par visrentablāko, visefektīvāko un drošāko apkures un dzesēšanas risinājumu ēkām, kas ļauj īstenot ideju par autonomu, pašapkures māju.