Co sprawia, że inwerterowe pompy ciepła są wyjątkowe?

Pompy ciepła geotermalne

Szukasz wydajnego rozwiązania do ogrzewania i chłodzenia domu? A zatem prawdopodobnie już słyszałeś o pompach ciepła. Chociaż od zawsze były lepsze niż tradycyjne systemy ogrzewania wykorzystujące paliwa kopalne, ich rozwój nie zatrzymał się. I tak powstały inwerterowe pompy ciepła. Opowiemy szerzej o tym, czym wyróżnia się energooszczędna technologia inwerterowa.

Co to jest inwerter?

Inwerter – pompa ciepła o zmiennej mocy, która dostosowuje się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Zazwyczaj pompy inwerterowe są dostępne w szerokim zakresie mocy, np. od 1,5 do 7 kW.

W inwerterowej pompie ciepła efektywnie steruje się liczbą obrotów kompresora – jest ona zwiększana lub zmniejszana i w taki sposób otrzymuje się niezbędną moc. Kompresor pompy ciepła działa jak akcelerator samochodowy i utrzymuje zadaną temperaturę pomieszczeń, a nie zatrzymuje i odpala silnik jak w tradycyjnych urządzeniach (on-off). Jeżeli w danym momencie potrzebna jest moc 3 kW, inwerter działa z taką mocą – oblicza zapotrzebowanie budynku na ciepło i próbuje się dostosować. W porównaniu z produktami nieinwerterowymi, inwerterowe pompy ciepła charakteryzują się mniejszymi stratami energii i pomagają oszczędzać.

Gorącą wodę inwerterowa pompa ciepła przygotowuje z maksymalną mocą, dlatego czas jej przygotowania jest bardzo krótki. Współczynnik wydajności (COP) inwerterowych pomp ciepła może się zmieniać. Zazwyczaj w dokumentacji technicznej wskazywany jest COP przy mocy znamionowej. Np. moc znamionowa inwertera 1,5-11 kW wynosi 7 kW, więc współczynnik zostanie podany przy tej mocy.

Czym się różnią pompy ciepła o mocy zmiennej i stałej?

Inwerterowe pompy ciepła są zaprojektowane tak, by działały w maksymalnie długich cyklach. Czasami pracują ciągle. Pompy „On-Off” (o mocy stałej) mają określone cele – grzeją wodę lub ogrzewają pomieszczenie do zadanej temperatury i wyłączają się, a następnie czekają, aż ponownie wystąpi określone zapotrzebowanie na ciepło.

Innymi słowy, pompa ciepła o mocy stałej działa interwałami, a inwerter może dostosować się do potrzeb domu i pracować bez przerw. O tym, jak wybrać pompę ciepła o mocy stałej, opowiedzieliśmy w innym naszym wpisie na blogu.

Jakie są różnice w konstrukcji?

Główna różnica to inny typ kompresorów, którymi steruje przetwornica częstotliwości. Moc jest regulowana liczbą obrotów, zwiększana lub zmniejszana, tak by uzyskać jej niezbędny poziom. Pompy inwerterowe mogą być wyposażone w podgrzewacz wody (bojler).

Kiedy zalecany jest wybór inwerterowej pompy ciepła?

Instalowanie inwertera zaleca się w przypadku, gdy chcemy regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu osobno. W tym celu w pokojach należy dodatkowo zamontować termostaty. Załóżmy, że w budynku mieszkalnym temperatura jest kontrolowana we wszystkich pomieszczeniach: w łazience, sypialni, salonie i kuchni. Pożądane jest, by temperatura w łazience była wyższa, w salonie niższa, a w strefie sypialni jeszcze niższa. W takim przypadku najpierw nagrzeje się sypialnia, następnie salon, a później łazienka.

Gdy ogrzeją się pomieszczenia, które wymagają mniej ciepła, ciepło będzie dostarczane tylko do przestrzeni wymagających większej jego ilości. Jeżeli cały dom potrzebuje 10 kW ciepła, a łazienka 1 kW ciepła, inwerter dostosuje się do zmniejszonej liczby „odbiorników” ciepła i będzie działał słabiej.

Pompy ciepła „On-Off” nie mogą dostarczać 1 kW mocy, dlatego pojawia się cykl. W przypadku gdy chcemy regulować temperaturę w pomieszczeniach za pomocą pompy ciepła o mocy stałej, niezbędne jest dodatkowe zamontowanie pojemności buforowej. Bez niej można regulować tylko do 30% całkowitej powierzchni domu (np. termostaty montowane są tylko w sypialniach).

W celu zarządzania wszystkimi strefami instalowana jest pojemność buforowa. W przypadku korzystania z inwertera nie jest ona wymagana, dlatego zaoszczędza się miejsce oraz zachowuje estetykę. Hałas emitowany przez pompy ciepła o mocy stałej i zmiennej nie różni się – zarówno jedne, jak i drugie działają cicho.

Dlaczego inwerterowe pompy ciepła tak szybko zyskują na popularności?

Inwerterowe pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne, ponieważ można je zainstalować, nie posiadając dokładnych informacji dotyczących zapotrzebowania budynku na ciepło. Gdy używana jest nieco mocniejsza pompa, dostosowuje się ona do potrzeb mieszkańców. Ułatwia to monterom dobór optymalnego produktu.

Technologia inwerterowa jest popularna również ze względu na inne jej zalety, takie jak:

  • Wysoka wydajność – pompa ciepła o zmiennej mocy to idealne rozwiązanie dla osób dążących do efektywnego używania energii i ekonomicznej pracy urządzenia.
  • Ekologia – w porównaniu z nieinwerterową, inwerterowa pompa ciepła jest bardziej przyjazna dla środowiska dzięki możliwości wykrywania nagłych wahań i automatycznej regulacji prędkości kompresora.
  • Ekonomiczność – kompresor nie zawsze działa z pełną wydajnością, dlatego nie trzeba płacić za dodatkowe zużycie energii.
  • Szybsze podgrzewanie / chłodzenie wody – inwerterowa pompa ciepła może chłodzić i podgrzewać wodę oraz pomieszczenia szybciej niż pompa nieinwerterowa.

Chcesz wykorzystać te zalety w swoim domu? W takim razie polecamy zwrócenie uwagi na innowacyjną geotermalną pompę ciepła IGLU Aleut Inverter 18 WTI z kompresorem inwerterowym i zintegrowanym zbiornikiem ciepłej wody. Dowiedz się więcej lub prześlij zapytanie, klikając powyższy link.

Zainwestuj w zaawansowane, wysokiej jakości urządzenie i zadbaj o komfortowe środowisko domu. Wierzymy, że na pewno się nie zawiedziesz. A jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami. Jesteśmy gotowi ci pomóc!

Więcej informacji na temat różnic między tymi systemami można znaleźć tutaj.
Wybrano: 120 m2