Chłodzenie geotermalne: co warto wiedzieć?

geoterminis vėsinimas

Latem, kiedy na dworze jest bardzo gorąco, podstawowa rzecz, jakiej pragniemy w domu, to chłód. Chociaż wentylator elektryczny w tym przypadku może pomóc, jednak nie jest to najefektywniejsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. O wiele korzystniejszą opcję stanowi chłodzenie geotermalne. O sposobach działania i koszcie zainstalowania takiego systemu, i nie tylko, opowiadamy w tym wpisie.

Sposoby chłodzenia geotermalnego

Wyróżnia się następujące sposoby chłodzenia geotermalnego:

  • chłodzenie kapilarne;
  • przez ogrzewanie podłogowe (chłodzenie podłogowe);
  • za pomocą klimakonwektorów (klimakonwektor – wentylatorowy konwektor działający na zasadzie chłodzenia z kondensacją);
  • przez system wentylacyjny (rekuperator) – sposób nieefektywny, podobnie jak metoda podłogowa, ponieważ nie zapewnia maksymalnego komfortu.

Poniżej bardziej szczegółowo omawiamy różne sposoby chłodzenia oraz ich plusy i minusy.

Chłodzenie przez ogrzewanie podłogowe

Chłodzenie podłogowe cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ wygląda bardzo atrakcyjnie. Jeśli posiadamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe, możemy chłodzić dom, wykorzystując ten sam system. Dlatego nie są wymagane dodatkowe inwestycje. Jednak gdy korzystamy z takiego systemu, zimno utrzymuje się na dole, przy podłodze, co nie jest komfortowe, ponieważ nogi pozostają w nieprzyjemnym chłodzie. Ponadto, chłodzenie podłogowe nie usuwa wilgoci z powietrza. Dlatego szczególnie nie jest zalecane w pomieszczeniach z podłogą drewnianą, która nie jest wodoodporna.

W przypadku zainstalowania takiego systemu podłoga nie może zostać schłodzona poniżej punktu rosy (temperatura, w której skrapla się para wodna), ponieważ nadmiar wilgoci będzie na nią opadał. Jeżeli podłoga nie ochłodzi się poniżej 18oC, wówczas najprawdopodobniej system będzie działał bez tworzenia się rosy. Jednak taka temperatura może być niewystarczająca do schłodzenia pomieszczenia do komfortowego poziomu.

Chłodzenie kapilarne

Dlatego chłodzenie kapilarne jest jednym z najlepszych i najtrwalszych rozwiązań. Kapilary (cienkie rurki) są montowane na suficie (chłodzenie sufitowe) lub na ścianach i zimno (chłód) opada w dół. Taki system chłodzenia jest używany w salach operacyjnych, gdzie nie może być cyrkulacji powietrza.

Jednak chłodzenie kapilarne ma również pewne minusy. Największy z nich to fakt, że system kapilarny nie usuwa wilgoci z pomieszczenia. Wilgotność względna powietrza – wartość procentowa wskazująca, ile wilgoci zawiera w sobie powietrze. Im chłodniej, tym mniej wilgoci powietrze zawiera, wytwarza się mgła, rosa.

Tak samo jest w pomieszczeniach: jeżeli działa wentylacja, wciągane jest powietrze o temperaturze 28–30oC i wilgotności względnej x%, a po schłodzeniu do 22oC – staje się w 100% wilgotne. W taki sposób powstaje nadmiar wilgoci. Im bardziej wilgotne powietrze w pomieszczeniu, tym mniej wchłania wilgoci od człowieka, dlatego przebywanie w pokoju nie jest komfortowe.

Temperatura czynnika chłodniczego nie powinna spaść poniżej punktu rosy. Dlatego możliwe jest, że takie chłodzenie, podobnie jak chłodzenie podłogowe, nie zawsze będzie wystarczające. Ponadto charakteryzuje się ono kosztowną instalacją.

Chłodzenie klimakonwektorem

To zalecany przez nas sposób chłodzenia. Klimakonwektory zbierają wilgoć z powietrza, więc zapewniają maksymalny komfort, dla którego bardzo ważna jest nie tylko temperatura, ale także odpowiedni poziom wilgoci. Np. chłód klimatyzatorów jest bardzo skoncentrowany – zaledwie 5oC. Zazwyczaj klimatyzatory zbyt mocno wysuszają powietrze. Klimakonwektory zwracają powietrze o temperaturze 12–13oC i optymalnie zbierają wilgoć. Ponadto wymagają mniejszych inwestycji niż chłodzenie kapilarne.

W pomieszczeniach, które chcemy chłodzić, montowane są klimakonwektory – konwektory wentylatorowe o odpowiedniej mocy. Istnieją różne rodzaje klimakonwektorów:

  • niewidoczne,
  • montowane na ścianie,
  • stojące,
  • ukrywane w suficie.

Najprostszym rozwiązaniem są konwektory wentylatorowe montowane na ścianie.

Odpowiednio dobrane chłodzenie geotermalne – to świetna inwestycja, która pozwala cieszyć się komfortowym środowiskiem nawet w najgorętsze lato. Jeżeli zainteresowały cię klimakonwektory, możesz się o nich dowiedzieć więcej na stronie internetowej naszych partnerów handlowych, klikając tutaj.

Ile kosztuje zainstalowanie systemu chłodzenia?

Cena jednego klimakonwektora zazwyczaj wynosi około 200–400 euro. Dodatkowo niezbędny jest kolektor, rury, usługi montażowe. Orientacyjna cena systemu chłodzenia z konwektorami wentylatorowymi wynosi około 2000 euro.

Który sposób chłodzenia gwarantuje najniższe koszty?

Wszystkie sposoby chłodzenia mają podobne koszty. Są one praktycznie nieodczuwalne, do 5 euro miesięcznie, ponieważ chłodzenie jest otrzymywane bezpłatnie z obiegu zewnętrznego. Jedyne koszty to minimalne zużycie energii elektrycznej. Natomiast chłodzenie powietrza za pomocą klimatyzacji kosztuje nie taniej niż ogrzewanie zimą, a czasami nawet drożej.

Czy system chłodzenia koniecznie trzeba zainstalować wcześniej?

Tak, system chłodzenia zaleca się zainstalować wcześniej. Powinien być przygotowany jeszcze podczas sporządzania projektu. Później zainstalowanie systemu również jest możliwe, jednak w większości przypadków wymaga to zbyt dużych inwestycji.

Czy gdy posiadamy geotermalny system chłodzenia, wymagany jest rekuperator?

Rekuperator potrzebny jest we wszystkich przypadkach, ponieważ to zupełnie inny system. Zadaniem rekuperatora jest usuwanie CO2 oraz zapachów i dostarczanie świeżego powietrza. Zgodnie ze standardami higieny powietrze w pomieszczeniach powinno być wymieniane 4 razy dziennie. W dzisiejszych czasach, gdy budynki są bardzo szczelne i energooszczędne, w celu zapewnienia komfortu niezbędny jest system chłodzenia (rekuperacja).

Ponadto rekuperator pomaga odzyskać ciepło. Dla przykładu, jeżeli na zewnętrz temperatura wynosi 0oC, a wewnątrz 20oC, dzięki rekuperatorowi do pomieszczenia wpływa powietrze o temperaturze 16oC, a na zewnątrz oddaje się 4oC.

Pasywne czy aktywne chłodzenie: które wybrać?

W zwykłych, standardowych obiektach z wertykalnym obiegiem zewnętrznym, czyli studnią, zazwyczaj wykorzystywane jest chłodzenie pasywne. Tam w pełni to wystarcza. Jeżeli obieg zewnętrzny jest poziomy, w drugiej połowie lata ziemia się nagrzewa i chłodzenie staje się już nieefektywne. Wówczas zalecane jest zainstalowanie chłodzenia aktywnego, w ramach którego ciepło jest odprowadzane do obiegu zewnętrznego, a chłód wprowadzany do pomieszczenia.

Chłodzenie aktywne to chłodzenie powietrza ze zwiększoną mocą chłodu. Wymagana jest sprężarka pompy ciepła, dlatego koszty są znacznie wyższe. Mimo to chłodzenie aktywne jest i tak znacznie tańsze niż chłodzenie domu za pomocą klimatyzacji. Chłodzenie aktywne jest zazwyczaj niezbędne także w niestandardowych obiektach, np. w pomieszczeniach z dużą ilością przeszkleń czy w pomieszczeniach komercyjnych, w których wymagany jest duży chłód.

Zainteresowało cię chłodzenie geotermalne? Zapraszamy do kontaktu z nami. Z przyjemnością doradzimy i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Aby jeszcze bardziej upewnić się co do korzyści, jakie przynosi ogrzewanie geotermalne, zapraszamy do przeczytania kolejnego wpisu na naszym blogu, który dostępny jest tutaj.

Więcej informacji na temat różnic między tymi systemami można znaleźć tutaj.
Wybrano: 120 m2