10 zalet ogrzewania geotermalnego

geoterminio šildymo privalumai

Energia geotermalna – to obecnie jedno z najużyteczniejszych źródeł energii. Cieszymy się, że coraz więcej osób jest tego świadomych i decyduje się na montaż alternatywnego systemu ogrzewania. Może i ty zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem? Zatem nie przegap okazji i dowiedz się, jakie są podstawowe zalety ogrzewania geotermalnego, a dzięki temu upewnisz się, że to niewątpliwie korzystna inwestycja.

1. Dobre dla środowiska

Ogrzewanie geotermalne wykorzystuje zmagazynowaną w głębi ziemi energię, która w przeciwieństwie do np. węgla czy innych paliw kopalnych jest ekologiczna. Uważa się, że tej czystej energii wystarczyłoby na zaspokajanie potrzeb wszystkich ludzi przez mniej więcej miliard lat. Energia geotermalna to wyjątkowo stabilne źródło energii, które nie jest uzależnione ani od wiatru, ani od słońca i jest dostępne przez cały rok.

Pod względem współczynnika dostępności, który wskazuje niezawodność i stałość źródeł energii, energia geotermalna zajmuje najwyższe miejsce. System ogrzewania geotermalnego zapewnia zatem, że korzystając z energii ciepła lub chłodzenia, nie musisz martwić się nieprzewidzianymi okolicznościami zewnętrznymi.

2. Zerowa emisja dwutlenku węgla (CO2)

Geotermalne (grunt-woda) pompy ciepła nie emitują szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla i innych gazów wywołujących efekt cieplarniany, przyczyniających się do zwiększania śladu CO2 i zanieczyszczania powietrza. Ta cecha będzie bardzo ważna w przyszłości, po wprowadzeniu podatku od zanieczyszczeń, którego nałożenie na mieszkańców jest już przewidziane.

3. Bezpieczeństwo

W systemie ogrzewania geotermalnego nie wykorzystuje się paliw kopalnych i nie odbywa się proces spalania. Dlatego system ten jest uważany za całkowicie bezpieczny – nie grozi pożarem, wybuchem, zatruciem tlenkiem węgla czy innymi niebezpieczeństwami.

4. Darmowe chłodzenie

Instalując system ogrzewania geotermalnego, otrzymujesz „w prezencie” także efektywny system chłodzenia. Pozwala on ochładzać dom latem praktycznie bezpłatnie. Jak to działa? Nadmiar ciepła jest przekazywany z domu do ziemi przez kolektor (obieg) zewnętrzny, a stamtąd schłodzona ciecz zwracana jest do domu za pomocą pomp cyrkulacyjnych. Do chłodzenia geotermalnego zaleca się stosować klimakonwektory (konwektory wentylatorowe) lub kapilarne systemy chłodzenia.

5. Efektywność

Dzięki stałej temperaturze gruntu system ogrzewania geotermalnego pozwala zapewnić maksymalną wydajność nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz. Nie można tego powiedzieć o systemach grzewczych powietrze-woda. Obecnie ogrzewanie geotermalne jest najefektywniejszym i najmniej kosztownym rozwiązaniem, a sezonowy współczynnik wydajności (SCOP) wynosi nawet 5,8.

6. Trwałość

Pompy ciepła grunt-woda działają około 30 lat, a obieg zewnętrzny może być używany nawet 100 lat – więc jest on długowieczny. Dlatego można powiedzieć, że system ogrzewania geotermalnego instaluje się tylko raz w życiu.

7. Cisza

Geotermalne pompy ciepła, w przeciwieństwie do pomp powietrze-woda, nie posiadają bloku, który emituje hałas na zewnątrz. Jedyne urządzenie, które znajduje się wewnątrz, tzn. geotermalna pompa ciepła, charakteryzuje się bardzo cichym działaniem. Emitowany przez nią hałas można porównać do dźwięku działającej nowoczesnej lodówki. Zatem system ogrzewania geotermalnego na pewno nie będzie zakłócał spokoju ani twojego, ani twoich sąsiadów.

8. Zdalne sterowanie

Geotermalne pompy ciepła IGLU Aleut są sterowane za pomocą aplikacji mobilnej IGLU Home. Wszystko, co należy zrobić, to po prostu zainstalować aplikację. Po dodaniu urządzenia można wygodnie kontrolować temperaturę powietrza w pomieszczeniach i przygotowanie ciepłej wody w domu z dowolnego miejsca na świecie. Jeżeli na przykład chcesz wrócić po podróży do ciepłego domu, możesz to bardzo łatwo zrealizować.

9. Niezależność

Ogrzewanie geotermalne może być zainstalowane tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania ogrzewania tradycyjnego. Dlatego jest to doskonała opcja dla osób mieszkających poza miastem czy w domku nad jeziorem. Szukasz uniwersalnego systemu ogrzewania, który zapewni ci całkowitą niezależność? Skontaktuj się z nami – przedstawimy rozwiązanie, które będzie najlepiej odpowiadać twoim potrzebom.

10. Brak konieczności konserwacji

Jeszcze jedna zaleta, która wyróżnia system ogrzewania geotermalnego, to fakt, że nie jest wymagana żadna konserwacja: nie trzeba dbać o paliwo stałe, czyścić systemu czy komina, ponieważ tego po prostu nie ma. Awarie w takim systemie zdarzają się bardzo rzadko, a wszystkie jego komponenty można łatwo wymienić. Zatem po zainstalowaniu ogrzewania geotermalnego będziesz mógł cieszyć się komfortowym środowiskiem domowym.

Mamy nadzieję, że ten wpis na blogu pomógł ci lepiej zrozumieć zalety ogrzewania geotermalnego. Jak widać, jest ich naprawdę wiele. Jeżeli interesują cię niezawodne pompy ciepła grunt-woda, jesteśmy gotowi pomóc. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania i udzielimy fachowej porady. Niech ogrzewanie domu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek!

Więcej informacji na temat różnic między tymi systemami można znaleźć tutaj.
Wybrano: 120 m2